|

Asysta dla osób niepełnosprawnych na lotnisku

Pewnie temat nie zainteresuje wielu osób, jednak uważam, że jest ważny i warto wiedzieć, że pomoc może zostać udzielona również osobie starszej. Mnie bardzo przyjemnie zaskoczyło, na jak wysokim poziomie są dostosowane lotniska wobec osób niepełnosprawnych, a także, jaką pomoc można otrzymać.

Polska…

Zacznę od minusów, czyli moich pierwszych lotów podczas których nie byłam sama, i z asysty korzystać nie musiałam. To co przykuło moją uwagę to podejście obsługi. W Polsce za każdym razem musieliśmy stać w kolejce, pamiętam mój pierwszy lot po amputacji, nie miałam jeszcze protezy, a pan strażnik sprawdzał bardzo długo dokumenty. Nikt nawet nie wpadł na to by wyjść z inicjatywą i zaproponować udogodnienie. Jednocześnie, podkreślam – ja sama o nie, nie poprosiłam.

Zagranica

Zupełnie inaczej było na lotnisku w Antalyi, gdzie odrazu przeszliśmy przez odprawę, zaraz po wyjściu z rękawa, z własnej inicjatywy, przejęła nas pani z ochrony i przeprowadziła przez całe lotnisko, tak, że nie musiałam używać schodów. Podobne odczucia mam z innych lotnisk. 

Asysta

Z tak zwaną asystą na lotnisku, po raz pierwszy zetknęłam się w zeszłym roku, lecąc sama, z psem – na szczęście już z protezą – ponownie do Antalyi. Już dwa tygodnie wcześniej zgłosiłam w biurze podróży, w którym kupowałam bilet, że mam protezę i chciałabym wiedzieć, jak będą ją sprawdzać – uzależniałam od tego swój ubiór. Zgłosiłam też, że będę potrzebowała pomocy, zarówno podczas odprawy bagażu, kontroli, jak wejścia na pokład samolotu. 

Miłe zaskoczenie

Przed czasem zgłosiłam się do punktu informacyjnego na poznańskiej Ławicy. Bardzo uprzejmi panowie „przejęli” mnie i Pioruna od mojej siostry i udaliśmy się na odprawę bagażu. Ogromnym plusem był wózek inwalidzki (nie mój, lotniskowy), mogliśmy dzięki niemu poruszać się o wiele szybciej. Panowie niewątpliwie zrobili dla mnie więcej, niż musieli – przy kontroli – Piorun musiał być rozebrany ze smyczy i wyciągnięty z torby transportowej – bez najmniejszego problemu przeszli z nim przez bramkę, trzymając go po prostu na rękach. Sama nie mogłam tego zrobić, bo jestem pełna „żelastwa” wewnątrz. Czas pomiędzy odprawą, a wejściem na pokład spędziłam z Pio w poczekalni, później zostałam odprowadzona, aż na swoje miejsce do samolotu. Wszystko w przemiłej, sympatycznej atmosferze. 

Powrót do Polski

Mój powrót do Polski był szalony, na wariackich papierach i o mało… nie doszedłby do skutku! Na lotnisku byłam jakieś 20 minut przed odlotem, asysta nie zgłoszona – tak naprawdę – to cud, że udało mi się lecieć. Na szczęście tureckie podejście „troszkę” różni się od tego u nas i jak tylko okazało się, że mój samolot jeszcze nie odleciał, to 5 minut później siedziałam na wózku, mój bagaż i Piorun były z innym panem, który musiał ich nadać, a ja mknęłam przez korytarze lotniska, przerażona, że pan który pcha wózek zaraz wywinie orła. Po wejściu na pokład najpierw płakałam z nerwów, a później – ze smutku, że muszę wracać. Ogromnym zaskoczeniem był fakt, że na płycie lotniska w Poznaniu, czekał na mnie pan z wózkiem – jak się okazało – panowie z Antalyi zgłosili, że przylecę. 

Podróżowanie jest dla ON coraz łatwiejsze

Bez dwóch zdań mogę powiedzieć, że na przestrzeni lat osoby niepełnosprawne mogą liczyć na coraz więcej udogodnień i realną pomoc. Od komunikacji miejskiej po lotniska można otrzymać pomoc idealnie skrojoną pod nasze potrzeby. Asystenci osób niepełnosprawnych to z mojego doświadczenia osoby pełne empatii i sympatyczne, posiadające ogromne wyczucie i podkreślę to raz jeszcze – słuchające potrzeb osoby niepełnosprawnej. Z mojej perspektywy to ogromny progres, podróżując – głównie pociągami – od lat nastoletnich zawsze powtarzałam, że nie muszę się martwić, bo zawsze znajdzie się ktoś kto mi pomoże i zawsze tak było, jednak asysta to dla mnie zupełnie nowy wymiar pomocy, dający ogromny komfort podczas podróży.

Poniżej zostawiam Wam linka do strony gdzie znajdziecie nr telefonu i maila do zgłoszeń asysty na lotnisku w Poznaniu – Ławica -> kliknij tutaj. W mojej ocenie najłatwiej zgłaszać podczas rezerwacji lotu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *